Mida siis nüüd sellise luugiga ette võtta?
Esimese asjana tuleks luugi kiivsusest lahti saada. Luuk on päris silmnähtavalt „propelleri“ kujuline. Tuleb nii välja, et poldiaugud, millede abil pooled on poltidega kokku tõmmatud pole päris õiges kohas. Lasin kaks polti lahti, siis sain luugi „õigeks“ keerata. Kaks väljavõetud polti tuleb selles asendis uuesti paika panna ja kinni keerata. Uusi auke siiski polnud vaja puurida, panin väiksema läbimõõduga poldid. Keerasin kõik poldid kõvasti kinni ja luuk oligi enam – vähem otse.
Kuidas „lainetavad“ servad õigeks saada? Senikaua, kui plekid omavahel kinni pole keevitatud, saavad need omavahel liikuda ja luugi serva saab kas tõsta või allapoole suruda. Surud allapoole küll, aga niipea kui lahti lased, liiguvad plekid vana koha peale tagasi. Kuidas neid õiges asendis kinni keevitada? Otsustasin kasutada juba varem järgiproovitud võtet: kinnitasin plekid omavahel väikeste poltidega.
Kui nüüd serva kõrgust veel reguleerida tahan, vabastan natuke murti pinget ja fikseerin siis õige asendi.
Kui kogu serv selliselt paigas, hakkan kinni keevitama:
Poltide vahekohtadesse puurisin lisaauke ja imiteerin nii „punktkeevitust. Seejärel keeran poldid välja ja keevitasin poldiaugud ka kinni.
Siis käiasin keevituskohad siledaks ja koputasin kogu serva üle: lõin plekid teineteisega hästi kokku ja venitasin ühtlasi keevitusest lühemaks tõmbunud serva pisut pikemaks. Siis luuk jälle oma kohale ja kontroll: kas tasapinnad lähevad ilusti kokku?
Kui asi klapib, tegin servaõmbluse:
Esialgu ikka lühikeste lõikudena, vahepeal plekki jahutades. Senikaua, kui kogu serv on keevitatud.
Keevitasin küllalt suure vooluga. Siis tuleb läbikeevitatud tsoon sügavam! Seda sügavust võib kohe vaja minna.
Siis käiasin ära keevituse „pealmise“ ja „alumise“ pinna. Serva jätan esialgu puutumata.
Serv on nüüd sakiline. Panin luugi uuesti peale ja märkisin luugi peale joone, mille järgi serv parajaks käiata. Joone märkisin nii, et luugi vahe jääks ümberringi igal pool 6 mm.
Siis käiasin joone järgi serva ära. Nüüd oli väga kasulik, et serv oli sügavamalt läbi keevitatud. Nii ei juhtunud seda, et käian keevituse läbi ja serva plekid tulevad lahti.
Nüüd on ümberringi ühelaiune vahe.
Alumise servaga on siiski probleem: pole ju all veel kereservagi. Mille järgi seda vahet siis teha?
Panin luugi peale ja püüdsin luugi ja küljeplekkide järgi aimata, kuidas see „sabaplekk“ võis välja näha?
Projekteerisin selle arvatava „saba“ kuju põranda peale:
Selle projektsiooni järgi tegin täpsema kava:
h[img]ttp://
www.vanatehnika.ee/modules/gallery2/mai ... 17_001.JPG[/img]
... ja kandsin joonise pöökpuust plangule:
Nüüd natuke puidutööd:
Nüüd immutusvärv peale ja „saba“ kuju hakkab selguma:
