-------------------------
Wandereri kogu tagaosa olen püüdnud siiamaani ühes tükis hoida. Praegu seisab see keset töötuba, otsa peal püsti, et vähem ruumi võtaks:
Kõik siiamaani tehtud osad on selle vana tagaosa järgi tehtud koopiad. Miks nii?
Põhjus on selles, et tagaosa puit on nii halvas seisukorras, et juba väikese tõstmise korral kipub ära lagunema. Puidule on mingi kahjur sisse läinud, aukusid täis uuristatud ja kipub käte vahel ära lagunema, järgi jääb ainult puidutolm.
Uksepost näeb välja nii:
Lähemal vaatamisel on puit nagu kärg:
Et tagaosa mõõtusid säilitada, tuligi siiamaani selle osandamisest hoiduda. Nüüd on põhi ja rattakoopad valmis, juba oma kohtadel ja on aeg tagaosa katteplekid maha võtta. Siiski püüan seda nii ettevaatlikult teha, et puitkarkass säiliks.
Selleks tuli naelad välja kiskuda ja proovida plekk kätte saada.
Juba esimesed katsetused andsid mõista, et katteplekki ühes tükis kätte ei saa. Kogu puitkarkass lihtsalt laguneb ära.
Proovisin siis teistmoodi. Lõikasin tagaosa kolmeks tükiks: küljeplekid kuni rattakoopa kõige kitsama osani ja tagaplekk:
Parempoolse küljepleki sain ilusti kätte. Puitsõrestik seisab koos ja sellelt saab mõõtusid võtta. Vasak pool lagunes siiski ära, aga pole hullu. Pooled on ju sümmeetrilised.
Küljeplekk:
Teine külg:
Ja tagaplekk:
Tagaosa ise jäi "alasti":
Need plekid on nii väärtuslikud, et neid liivapritsi ei tahtnud viia. Võtsin kõigepealt terasharjaga suurema lahtise sodi maha, siis värvieemaldajaga värvi:
Määrisin pleki värvieemaldajaga kokku ja panin mõneks minutiks kile alla. Siis puhastasin relaka otsa pandud terasharjaga kogu pehmenenud värvi-pahtli sodi maha.
Peale värvi mahavõtmist on plekid päris ilusad, ainult rooste tuleks maha saada:
Roostest lahti saamiseks viisin plekid 10% soolhappe vanni. Soolhappe vanne kasutavad tsinkijad. Tsinkimise töökoda on üsna ebameeldiv koht oma happeaurude ja kuumusega:
Taga paremal on küllaltki suured happevannid. Detailid lastakse happesse korvidega. Väljavõtmisel loputatakse veevannis. Siiski on see vesi sedavõrd happeline, et kohe peale plekkide väljavõtmist hakkavad need punakaks tõmbuma.
Need pildid on tehtud umbes 20 ... 30 minutit peale plekkide kättesaamist.
Sellest roostest ei tasu ära ehmatada! Suurem sodi tuleb maha survepesuriga. Hape teeb rooste ainult pehmeks, suurem osa sellest tuleb maha. Kui plekid ära kuivavad, tuleb need terasharjaga üle puhastada:
Harjamine on päris suur töö, aga puhtaks ta tuleb. Ka roosteaukudest tuleb rooste ära puhastada. Mõned kohad, mis niikuinii uuendamisele lähevad, võib kergemalt üle lasta:
Ja väljastpoolt: