Värvipüstolid ja muu viimistlusmaterjal

Kõik, mis muude teemade alla ei sobi
Vasta
Sõnum
Autor
raul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 07 Juuni R, 2013 22:32

Värvipüstolid ja muu viimistlusmaterjal

#1 Postitus Postitas raul »

Siin foorumis on ilmselt palju viimistluse ja värvimisega sinapeal olevaid tegelasi. Hetkel on tööd jõudnud kahe projekti kallal sellisesse staadiumisse, et peaks asuma värvima ja lakkima. Seoses tohutu arenguga viimistluse ja ettevalmistuse vallas on paratamatu jätk arendada ennast ka värvimise tehnoloogiasse puutuvaga seoses, et edaspidi elementaarsed asjad ise ära teha. Ja siit tekkis ka vajadus uue värvipüstoli järgi. Olen vaadanud 2-300 euroses hinnaklassis püstoleid. Ilmselt mõistlik oleks valida 1.3 düüs, mis võimaldab värvida enamvähem kõike ja ka lakkida? Eelnevalt olen kasutanud natuke Devilbiss GTI pro-d hvlp otsaga. Praegu on silma jäänud sata püstolid. Esimene küsimus on kohe RP vs HVLP. Värvikambrit pole, paremal juhul saab värvida mingi hädise loomuliku ventilatsiooniga ruumis. Seega õhku jääva värvitolmu hulk on suhteliselt oluline, sest olen tähele pannud, et tavaliste vanakooli kõrge rõhuga püssidega värvides on paratamatu, et kui isegi kiht jääb sile, siis tolmu langedes võtab ikkagi kergelt matiks. Kas RP püssid tolmutavad oluliselt rohkem kui hvlp? Ilmselt satajet 3000 püssideni minu hinnalävi ei küündi, aga kas satajet 1000 püsse on mõtet vaadata? Või on midagi muud asjalikku sellises hinnaklassis?

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

Re: Värvipüstolid ja muu viimistlusmaterjal

#2 Postitus Postitas Autorestauraator »

Tere.
Pole küll värvimise spetsialist, aga natuke selle valdkonnaga kokku puutunud siiski.

Just on AMF-is üks teema aktuaalne, kus suhteliselt odavale suruõhuriistade komplektile hinnanguid antakse. Olen ka ise juba aegu tagasi sama komplekti ostnud. Mõned asjad on lagunenud loomulikust vanusest, osad teenivad veel tänagi.

Tagasihoidlikku värvitööd saab teha ka üsna odava värvipüssiga. Peaasi, et tööriist defektne ei oleks. Pean silmas düüside kontsentrilisust, mida on võimalik juba silmaga näha ja keermete, koonuste täpsust. Kui ikka kuskilt õhku või värvi välja suhiseb, on tööd ebamugav teha.

Kindlasti on madala survega töötav püss parem! Mitte ainult tolmu üleskeerutamise pärast, vaid ka selle poolest, et rohkem värvi satub pinnale, vähem läheb ventilatsiooni kaudu õue! Värv on tänapäeval kallis!

Aga põhiline: kõige tähtsam komponent värvimise töö juures on töömees! Kallis püss kesise oskusega mehe käes head tööd ei tee, see on kindel. Hea mees teeb ka kehvakese tööriistaga rahuldava tulemuse.

Väga olulise tähtsusega on nö. "pühapäevamaalri" puhul see, kuidas sa oma tööriista hooldad. Kui hoolikalt peale värvitööd ära puhastad! Kui värv püstolis ära kuivab, või isegi paksuks läheb, on töötegemine kahtlane. Kui värvid iga päev, pole asi nii olulise tähtsusega.
Mina olen kasutanud sellist "nippi", et võtan püstoli lahti ja hoian seda lahtivõetult mõne mitte väga "kange" lahusti sees. Enne töö algust tuleb muidugi kõik tükid veelkord puhastada, aga see on siis juba lihtne.

Ja kui tänapäevast värvimise kambrit kasutada pole, tuleb värvitud pind ikka tavaliselt siledaks lihvida ja siis pastaga poleerida.
Minul on värvitööks kohandatud üks ruum, kus seinad-laed on hermeetiliseks tehtud, väljatõmbe ja sissepuhumise ventilatsioon on ka üsna primitiivne. Aga värvitööd pole tegemata jäänud mitte ruumi või riistade pärast, ikka on probleem see, kes püssi hoiab...

Pilt
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

raul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 07 Juuni R, 2013 22:32

Re: Värvipüstolid ja muu viimistlusmaterjal

#3 Postitus Postitas raul »

See on kõik juba praktika käigus selgeks saanud. Huvitaks rohkem RP ja HVLP püsside vahe praktilises kasutuses. Natuke kvaliteetsemad värvid ja lakid on tõesti piisavalt kallid, et püüda esimese korraga maksimaalne tulemus saada. Ehk ma ei ole piisavalt rikas, et odavaid asju osta ja lisaks ei ole mul vaja seda värvi sinna ise peale saada, vaid ma tahan selle värvi sinna ise peale panna. Ja nautida kogu seda protsessi alates katsetamisest ja õppimisest kuni õllepudeli peegelduse imetlemiseni. Hiinakaid ja venelasi on mul omajagu. Ajavad asja ära, aga valdavalt tahavad kõrget rõhku, tolmu on palju ja kvaliteedilt(nii ehitus, lehviku ühtlus, reguleeritavus ja üldine kasutusmugavus) on nad nätieks võrreldes selle devilbissiga ikkagi nagu öö ja päev. Ega enne ei osanudki paremat tahta, aga nüüd mitmeid kordi normaalse püssiga värvitud :mrgreen: Praegu pole ka ühtegi 1.2-1.3 düüsiga püssi, nii et midagi peaks ikkagi vaatama, et metallikuid ja lakki lasta. Kõige-kõigemaid püsse ilmselgelt sellistes oludes pole mõtet omada, mistõttu vaatangi siin suhteliselt odavamat otsa kvaliteetsetelt tootjatelt.

Vasta

Mine “Vaba teema”