Elekter

Kõik, mis muude teemade alla ei sobi
Sõnum
Autor
alopex
VVK liige
Postitusi: 488
Liitunud: 11 Märts T, 2008 00:00
Asukoht: Viljandi

Elekter

#1 Postitus Postitas alopex »

Tere,
tõenäoliselt teab enamik, et 1 jaanuarist oleme elektriga vabaturul. Neid müüjaid on mitmeid ja nende paketid on sellised, et sealt õige valimine on paras teadusetöö. Põhimõtteliselt tuleb valik teha 10 detsembriks (nojah, kui ei vali, saab elektrit ju edasi ka) . Mina pole veel valikut teinud, aga oma sõprade käest olen ikka küsinud , mida nemad teevad ? Kas keegi siit on oma valiku teinud ja kui jah, siis ehk annab teada , miks ta just selle või tolle valis. Enamikul meil läheb seda elektrit ju ikka parasjagu. Minu majapidamises keskeltläbi 1000 kwh kuus ja seega kui valida, siis võiks esimese korraga ju pihta minna.
Jaak Alesma (alopex)
projekt BMW-340

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

Re: Elekter

#2 Postitus Postitas Autorestauraator »

No nii!
Mina küsimustega kimpus... Tunnistan, et istusin alles täna esimesed tunnid selle teemaga arvuti taga. Aga olen peaaegu samas punktis, mis enne uurimistöö algust.

Juba kulu väljaselgitamine http://andmeladu.elering.ee kaudu oli liiga keeruline.
Otsisin siis vanad arved välja ja sain kulu teada:

päevane kulu on ca 4200 kWh/aastas
öökulu on ca 2800 kWh/aastas.
Seega umbes 7000 kWh/aastas.
Elektriga ei küta. Kuni 63A. Siiani oli pakett V2.

Uurisin, mis ma uurisin, aga ega otsustada ei oska...

Vaatan, et Priit/kass on just äsja märgi teemat uurinud. Sina oled ju elektriinsener, tee minusugusele selgeks, mida valida, ja miks?
No tahaks, et ikka vähem maksta tuleks.
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

kass
VVK sõber
Postitusi: 200
Liitunud: 15 Oktoober K, 2008 00:00
Asukoht: Türi

Re: Elekter

#3 Postitus Postitas kass »

Tänan küsimast! Täna polegi veel keegi enne küsinud! :lol:
Aga vastata ei oska, pole süvenenud, olen laisk ja ei huvita see elektri asi. Omal kulutavad kodus elektrit tublisti, pesumasin käib kogu aja, elektriboiler, õhksoojuspump. Üldiselt arvan ka nagu mõni onu TV-s, et suurt vahet pole ja muuta saab iga natukese aja tagant. Ja ega siin mingit universaalset igamehe lahendust pole ka.
Kahe sõnaga - ei midä!

TALUPOEG
VVK sõber
Postitusi: 181
Liitunud: 24 Aprill L, 2010 00:00

Re: Elekter

#4 Postitus Postitas TALUPOEG »

Pole hakanud ka ise tõmblema,vaatan mis saab. Aga minuarust see elektri kokkuhoidmine muutub mõtetuks,kuna arvel elektri hinna kõrval on ka mingid lisamaksud..... hoia aga kokku aga küll jälle välja mõeldakse,kuda su rahakotist kopik kätte saadakse.

Andres
VVK liige
Postitusi: 41
Liitunud: 07 September T, 2010 00:00
Asukoht: Haabneeme, Viimsi

Re: Elekter

#5 Postitus Postitas Andres »

kasuta: www.energiaturg.ee
või: www.elektrihind.ee
seal nupumehed teevad kalkulli sinu eest.
pead teadma oma aastast tarbimist ja päeva / öö tarbimise suhet. Elektrum ja "aktiivne klõps" oli odavaim minu parameetritega mis on 16500 kw aastas ja sellest 70% öine tarbimine, kõige kallim oli ikkagi EE.
Ise arvan, et tuleb muuta paketti suvi/talv põhimõttel. Suvel tavaliselt börsi hind odav. A siis muidugi tarbimine väike.

Mul ampreid 32A ja see ampri tasu suht mega (olen Fortumi kunde). Imestan, et Autorestauraator sul 63A 8O , Fortum võtaks 7 nahka sellise ampri pealt .

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

Re: Elekter

#6 Postitus Postitas Autorestauraator »

Ma uurisin neid hinnakalkulaatoreid....
Muutuva hinna puhul on asi ettearvamatu, aga praeguse seisuga pole praktilist vahet. Kas maksan 33 või 35€ kuus, mis vahet sel on?

Võibolla siis võtta ikkagi fikseeritud hind?
Paari kuu pärast on kogemus olemas, mis börsil toimuma hakkab ja eks siis või ju vahetada... kui hind langeb?

Tegelikult tundub mulle, et kodutarbimise juures, kui kütet ei kasuta, on see hinna kõikumine nii väike, et selle pärast pole mõtet tõmmelda.
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

alopex
VVK liige
Postitusi: 488
Liitunud: 11 Märts T, 2008 00:00
Asukoht: Viljandi

Re: Elekter

#7 Postitus Postitas alopex »

Arvatavasti valin börsihinnaga paketi, sest kui maailmas midagi koledat ei juhtu, siis fikseeritud hind on ikkagi kõrgem börsihinnast, sest elektrimüüja peab ju kuskilt kasu saama.
Kas keegi on börsihinnaga paketi valinud ?
Jaak Alesma (alopex)
projekt BMW-340

Andres
VVK liige
Postitusi: 41
Liitunud: 07 September T, 2010 00:00
Asukoht: Haabneeme, Viimsi

Re: Elekter

#8 Postitus Postitas Andres »

Täiesti nõus alopexiga, mõtlesin ise sama moodi, aga...
Valisin ikka Elektrumi. Kusjuures hinna kalkulaator andis odavaimaks variandiks täna 220energia pakett börsihind elektiga kütjale, või midagi sarnast. Kui varem langesid erinevate hinna kalkulaatorite arvutused kokku, siis täna enam mitte. See börsi hinna kalkull põhineb eelmisel aastal ja tõde selgub hiljem. Kusjuures odavaima ja kalleima paketi hinna vahe oli minu puhul pea 100 euri aastas.
Mul oli siis valida kas lätlased (elektrum) või sommid (220energia) vahel ja mõte liikus umbes nii:
sommid on meid alati koorinud ja tõenäoliselt teevad seda ka edaspidi :D , nemad topivad sinna juhtmesse lõhutud aatome.
Lätlased saavad elektrit hüdrojaamast + tuulepargid + puidu + gaasi katlamajad. Ehk siis taastuvenergia...
Ja kuna Imatra, ehk endine Fortum (jälle sommid :!: ) on mind juba 12 aastat koorinud... siis läheb nüüd minu plekk lätti. Kogu viimsi maksis u. 15% rohkem kui muu eesti ehk siis EE kunded, lihtsalt tulenevalt mingist krdi fafafaa seadusest.
Kui sellest kellelegi abi oli siis on äge, aga vaevalt küll :wink:

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

Re: Elekter

#9 Postitus Postitas Autorestauraator »

Mina võtsin 220energia bõrsihinnaga.

Tõenäoliselt võtab meie börsihinna kujunemine veel aega, praegu see õieti ei tööta. Meenutame kasvõi mobiilituru avanemise järgset aega.

Mõte, miks bõrsihinna valisin, oli lihtsalt see, et siis olen lihtsalt sunnitud jälgima, mida hind teeb. Muidu vist ei viitsiks.
Aga arvan endiselt, et suurt vahet pole. Kui tegelik turusituatsioon tekib, hakkab hind langema, mitte tõusma, nagu praegu.
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

Andres
VVK liige
Postitusi: 41
Liitunud: 07 September T, 2010 00:00
Asukoht: Haabneeme, Viimsi

Re: Elekter

#10 Postitus Postitas Andres »

Elektrimüüja täna mingit riski ei võta börsihinnaga paketi puhul, nende kasumi marginaal on sinna lepingusse juba sisse kirjutatud. Ja olen suht kindel, et nad oskavad seda börsi hinda ka tegelikust kõrgemana näidata. Ehk siis neil suht suva mis hind on nad saavad oma ikkagi kätte. Börsi hinna puhul peaks muret tekitama ainult pikk ja külm talv. Kahtlane on minu silmis kalkulaatorite erinevad tulemused just börsi hinna puhul, me ei tea mis moodi nad arvutavad aga vahe fikseeritud hinnaga oli väga väike, (tegelt pea sama). Seda siis aasta peale. Ma arvan, et need kalkulaaturid jagavad kogu koormuse aasta peale ühtlaselt, mis ei ole õige kuna 2/3 tarbimist on ikkagi talvel. Aga börsi hind on kõrge just talvel ja hetkel ka ronib üles.
Mulle tundub, et paremini peaks sujuma kui talveks võtta fiks hind ja suveks börsi hind. Periood märts-aug suvi ja sept-veebruar talv.
Siin serveeritakse mingeid 9 ja 12 kuu lepinguid aga lõpetamine on 1kuu ette teatamine ilma vangi panemata. Nagu mobla operaatorite puhul kaotab ikka püsi kunde ja kõige litsim klient on alati võidus.

Vasta

Mine “Vaba teema”