Autoajakirjad (ja -raamatud)

Kõik, mis muude teemade alla ei sobi
Sõnum
Autor
kr8nik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 89
Liitunud: 29 Märts E, 2010 00:00
Asukoht: Kuressaare

Autoajakirjad (ja -raamatud)

#1 Postitus Postitas kr8nik »

Usun, et vanatehnikahuvilistele pakuvad huvi ka autoajakirjad ja -raamatud, eriti vanemad eksemplarid. Mitte ei kasutata neid tule hakatamiseks ega heeringa pakkimiseks.
Olen ise tugevalt üle keskmise haige selliste asjade järele ja loodan selle teema kaudu leida mõned mõttekaaslased, kellega koos sülge nõristada...

Aga asja juurde.
1. Kui laialt on levinud ajakirja "Auto" numbrid? TTÜ raamatukogus paistab olevat täiskomplekt, vähemalt digivariandi järgi jääb selline mulje. Kui palju võib selliseid ajakirju huviliste käes veel olla?

2. Kui palju ilmus omal ajal ajakirja "Mootor ja tehnika"? Olen osta.ee-s näinud kahte erinevat numbrit liikumas, rohkem ei leia sellest ajakirjast kusagilt kippu ega kõppu.

3. Kas keegi omab ajakirjade "Za Ruljom" ning "Tehnika ja Tootmine" aastakäike suuremal hulgal? Endal on nendes ajakirjades lüngad sees, aga mõnikord tahaks kangesti midagi teada.
Raamatukogust abi eriti ei saa, nende riiulid kipuvad minu omadest veelgi kesisemad olema...

Aspelund
VVK liige
Postitusi: 289
Liitunud: 01 August R, 2008 00:00

#2 Postitus Postitas Aspelund »

Tere!

Mootor ja Tehnikat ilmus vist 10 numbrit. Endal peaks mul olemas olema kõik ja vist ka üks number topelt.

Autot liigub, veidi sagedamini kui ülalpool nimetet ajakirja. Alles paar nädalat tagasi kuulsin juttu köidetud 1928 ja 1929.aasta numbritest, mida keegi hoiab. Antikvariaatides liikus neid umbes neli-viis aastat tagasi päris sageli, nüüd on asi harvemaks jäänud.

Haruldased on need numbrid, mida anti välja koos insneridega (majanduskriisi ajal liideti kaks ajakirja).

Tehnika ja Tootmist liigub veel vabalt. Endal peaks vist päris suur hulk üleliigseid numbreid olema.

Za Ruljomi puhul on defitsiit enne 1965.aastat välja antud numbrid ning eriti 1956 kuni 1963 ilmunud. Nimelt hakkas ajakiri taas ilmuma 1956, kinni läks vist 1940. Täiskomplekt peaks olema rahvusraamatukogus, ka Tartu Lutsu raamatukogu omab head valikut.

A.

TALUPOEG
VVK sõber
Postitusi: 181
Liitunud: 24 Aprill L, 2010 00:00

#3 Postitus Postitas TALUPOEG »

Oman Za Ruljom ajakirja köidetult 1973-74 aastat.Arvatavasti on mingeid muu aastakäigu numbreid ka.Üle nagu midagi pole.Rohkem puudu...

eino
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 05 Detsember R, 2008 00:00
Asukoht: saue
Kontakt:

#4 Postitus Postitas eino »

Pean kapiotsast taas alla tirima ja vaatama üle mis aastakäigu omad on. Mäletan et ZaRuljom oli kuskil 60est algas siis on hulgi Modelist Konstruktoreid ja Tehnika Tootmised. Eks revideerin annan teada ja isegi mõtlesin et mes nendega küll peale hakata.

Eino
56608941
alati oodatud pakkumised Walter/Villiers 350 35a. kirjandusele ja varuosadele.<br>Otsin inimest kes remondiks Villiersi mootori väntvõlli.<br>http://album.ee/album/543037/50257025<br>

kr8nik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 89
Liitunud: 29 Märts E, 2010 00:00
Asukoht: Kuressaare

#5 Postitus Postitas kr8nik »

Olen isegi oma ajakirjade hunnikuid kapi otsast, voodi alt ja sahvrei riiulilt korduvalt välja tõstnud, et aeg-ajalt üle kontrollida, mida ja kui palju mul on. Tasapisi (koguste kasvades) muutus selline tegevus üha tüütumaks ja ka ajakirjadele ei mõjunud see eriti hästi.
Lahenduse leidsin ühest vene foorumist ja see oli hämmastavalt lihtne. Oli võetud suurte ruutudega paberileht ja selle vasakusse serva kirjutatud ülevalt alla aastanumbrid mil mingi ajakiri ilmus. Ülejäänud lehe pind oli jagatud kaheteistkümneks lahtriks (iga kuu jaoks üks). Seejärel oli iga aasta rea peal värviga ära märgitud need kuud, missuguste ajakirjade numbrid olid olemas - kui kõik kaksteist numbrit olid olemas, oli terve aasta värvitud, kui mõni number oli vahelt puudu, oli aastal kohe värvimata ruut sees. Nii mahtus vaid ühele paberilehele paarkümmend aastakäiku ja piisas ainsast pilgust, et välja selgitada, kas mingi ajakirjanumber on kusagilt puudu või mitte. Tabeli tegemisele (koos ajakirjade sorteerimisega) kulub algul tund või paar, aga see tasub end hiljem kuhjaga ära, sest siis on vaja vaid tabelit jälgida ja vajadusel (ajakirjade lisandumisel) seda täiendada.
Olen seda algset tabelit veidi edasi arendanud - kuna igal aastal ei ilmunud kõiki ajakirju kaksteist numbrit (mõnikord ilmusid paarisnumbrid, mõnikord katkes ilmumine keset aastakäiku) siis ei piirdunud ma ainult värvimisega, vaid tegin igale kuule, mil ajakiri ilmus, väikese tähistuse (ajakirja "Auto" tabelis kirjutasin AUTO, "Tehnika ja Tootmise" tabelis kirjutasin TT). Kui ilmus paarisnumber, tegin tähistuse kahe kuu vahekohta. Nii on kohe peale vaadates selge, et näiteks ajakiri "Auto" ilmus aastal 1936 jaanuaris ja veebruaris ning seejärel tuli kolm paarisnumbrit ja oligi kõik. Seega pole vaja 1936. aasta "Auto" puhul meeleheitlikult taga ajada kahteteist numbrit, täiskomplekt sisaldab vaid viit numbrit.
Soovitan teistelegi ajakirjade kogujatele sellist süsteemi.

VonSten
VVK sõber
Postitusi: 30
Liitunud: 05 Veebruar N, 2009 00:00

#6 Postitus Postitas VonSten »

Just kirjutasin müügi-vahetuse foorumisse, et seoses vene keele mitte oskamisega annaks ära ajakirja Za Ruljom 1989 aastakäigu.

Mattu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 69
Liitunud: 25 Veebruar K, 2009 00:00
Asukoht: Eesti; Tallinn - Raeskyll
Kontakt:

#7 Postitus Postitas Mattu »

Mulle pakub huvi ka põllumajanduslik kirjandus 1920ndatest 1930ndatest. Seal on aeg-ajalt kajastatud ka sõidu- ning veoautosid. Rääkimata väga vahvatest reklaamtekstidest jms. Õhtuti ikka sirvin sellist materjali.
Iga aus kodanik jäägu kindlaks aususe põhimõttele: Olla aus, jääda ausaks, surra ennem viletsuses ausana kui elada külluses ja alatult. Kapt. A. Meriloo, 23.11.54, Siberis.

kr8nik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 89
Liitunud: 29 Märts E, 2010 00:00
Asukoht: Kuressaare

#8 Postitus Postitas kr8nik »

Olen kahekümnendate-kolmekümnendate aastate ajakirjade sirvimisse ettevaatlikult suhtunud. Isegi üheksakümnendate aastate alguse "Autorevüüd" kipuvad ära lagunema kui neid liiga tihedasti lugeda, mis siis veel vanematest rääkida.
Ajakirjast "Auto" hakkasin tegema koopiaid. Lugemiseks-lappamiseks täiesti kõlblikud ja originaalid säilivad esialgses konditsioonis.
Kui tuleb juhus Aspelundile või Mattule külla sõita, peab vist koopiamasina kaasa võtma... :wink:
VonStenile veelkord tänusõnad, napsasin ta kuulutuse käigu pealt ära.

Üks küsimus ka: aasta 1995 jäi vist "Tehnika ja Tootmise" jaoks viimaseks. Aga mitu numbrit tol aastal ilmus?

Aspelund
VVK liige
Postitusi: 289
Liitunud: 01 August R, 2008 00:00

#9 Postitus Postitas Aspelund »

Rahvusraamatukogu andmetel kuus.

ester.nlib.ee

A.

Mattu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 69
Liitunud: 25 Veebruar K, 2009 00:00
Asukoht: Eesti; Tallinn - Raeskyll
Kontakt:

#10 Postitus Postitas Mattu »

Ma just eile õhtul mõtlesin, et peaks reklaame hakkama skänneerima ja siis siia riputama. Tegemist ikka väga muhedate tekstidega Eestis müüdud traktorite; autode; põllumjandustehnika; jalgrataste ja mootorrataste jmt. kohta.Eks põllumajandus ajakirjade tavasisu (lehmad, sead, hoonete ehitus, taimekasvatus) ei paku paljudele pinget. Ometigi arvan, et need reklaamid võiks huvi äratada ja ehk ka tekstijupid tehnika kohta. Üritan sellega siis tegelema hakata.
Iga aus kodanik jäägu kindlaks aususe põhimõttele: Olla aus, jääda ausaks, surra ennem viletsuses ausana kui elada külluses ja alatult. Kapt. A. Meriloo, 23.11.54, Siberis.

Vasta

Mine “Vaba teema”