1. leht 2-st

Miks rooste "ründab"?

Postitatud: 05 August T, 2008 08:34
Postitas Autorestauraator
Tere.
Eile olin esimest päeva peale suvepuhkust jälle töötoas. Üks huvitav (aga ka ebameeldiv) asi torkas silma:

Pilt

Uste servades, teatud kohtades oli tekkinud värsket roostet. Ilmselt on asi selles, et suvel, kui küttesüsteem ei tööta, on õhu niiskus küllaldaselt suur rooste tekkimiseks. Aga miks just nendes kohtades. Fotolt on näha, et suured pinnad on puhtad, ei ühtegi roostetäppi....
Veidi ligemalt ka:

Pilt

Pilt

Niisiis küsimus: miks just nendes kohtades on puhastatud metall roostele voli andnud?
Ma ise arvan, et ma tean vastust, aga tahaks kõigepealt teiste vanatehnikataastajate arvamust kuulda!

Postitatud: 06 August K, 2008 11:05
Postitas erik
Tinaga katmisel kasutatav happeline prepareerimise vahend ja selle jäägid metallil?

Postitatud: 06 August K, 2008 12:18
Postitas Autorestauraator
Jah, kui see tinapahteldus oleks hiljuti tehtud, aga sellest on möödas 71 aastat! Seda on värvitud, puhastatud jne. Nendest happe jääkidest seal küll enam "lõhnagi" alles ei ole.

Aga ma arvan, et tinapahteldusega on see seotud küll. Kuidas?

Postitatud: 21 September P, 2008 09:35
Postitas alopex
Märt !
Avaldad ehk ka oma nägemuse?!?!

Postitatud: 23 September T, 2008 20:25
Postitas neolux
Piltidel paistab rooste olema peamiselt tina ja terase ühinemiskohtades ja see viib mõtte sellele, et tina ja terase sattumisel ühte elektrolüüdivanni (antud juhul õhuniiskus või kondents) hakkab oksüdeeruma esmalt aktiivsem metall (antud juhul teras).
Asjaolu et roostes ei ole kõik terase ja tina liitekohad tuleb ilmselt sellest et roostes kohad olid vähem rasvased või oli neid palja käega sobival hetkel katsutud ja niiskus jäi pleki pinnale piisavalt pikaks ajaks.

Postitatud: 23 September T, 2008 21:56
Postitas Autorestauraator
Arvamusi on mitmesuguseid, mõned sobivad minu oletustega ka kokku.

Õhuniiskus on suvel, kus küte väiksem ja vahel uksed ka lahti on, kindlasti suurem, kui talvel. Niiskus on siiski üldiselt üsna väike, mida näitab ka see, et suurem osa "haljast" plekist on ju puhas, roostet pole ka piltidel mujalt näha, kui ikka tinapahtelduse kõrvalt!
Olen sama meelt, kui neolux-gi, tegu on kahe metalli paariga, kus aktiivsem metall, teras, kaitseb tina. Ise samal ajal lagunedes.

See on ka põhjus, miks olen tinapahtelduse suhtes üsna skeptiline olnud. Tinapahteldus üldjuhul terasplekki ei kaitse. Olen nõus, et pleki läbiroostetamiseks läheb ikka aega, oma 40 ... 50 aastat. Aga mul on praegugi töökojas masinaid, kus tinapahtli alt on terasplekk juba täielikult hävinenud.

Minu seisukoht on selline, et kui võimalik, siis tinapahteldust mitte teha, head ta midagi ei tee. Ta on küll vahetevahel vajalik S...sti tehtud töö kinnikatmiseks, aga kui võimalik, siis parem teha plekitöö selliselt, et poleks vaja katta. Või kasutada sünteetilise vaigu baasil tehtud pahtleid.

Põhjus, miks tinapahteldust omal ajal kasutati, on see, et muid pahtleid, mida saaks paksult kasutada, lihtsalt ei olnud. Nitropahtlid olid suure mahtkahanemisega, ja pragunesid, kui vähegi paksema kihi panid.

Selline seisukoht, et vanasti tehti tinapahtliga, tuleb nüüd ka teha, ei ole minu arvates õige.

Kui keegi pakuks kasvõi ühe põhjenduse, miks tenapahtel hea on, olen nõus oma seisukohta revideerima
Arvesse ei lähe juba minu poolt toodud põhjus: viletsasti tehtud töö kinnikatmine.

Postitatud: 09 November P, 2008 21:20
Postitas Karu
äkki sa näppisid palja käega neid kohti? meil hommikuti roostes sellised kohad mida eelmine päev oled näppinud. käte rasv/higi on happeline ilmselt. ja eks õhuniiskus mängib ka rolli

Postitatud: 10 November E, 2008 07:38
Postitas Autorestauraator
Jah, õhuniiskus, palja käega katsumine (nahk, higi on happeline) kindlasti soodustab rooste tekkimist. Aga kindlasti ei ole neid kohti kuidagi teistmoodi "koheldud", kui muud pinda.
Olen endiselt veendunud, et peapõhjus on tinapahtli lähedus.